WordPress to platforma programowa stworzona z myślą o szybkim, prostym i łatwym w obsłudze publikowaniu różnego rodzaju treści (tekst, grafika, multimedia) w Internecie. Koncentrując się na aspektach związanych z funkcjonalnością, oferuje mimo to wiele zaawansowanych możliwości, z których można korzystać w miarę nabywania kompetencji w tworzeniu stron internetowych. WordPress nie stwarza też problemów jeśli chodzi o pozycjonowanie stron ­ przejrzystość interfejsu sprawia, że optymalizacja na potrzeby wyszukiwarek jest łatwiejsza.

Wordpess jako CMS ­ charakterystyka

WordPress ­ jak się obecnie szacuje ­ jest systemem zarządzania treścią (ang. CMS ­ Content Management System) wykorzystywanym przez prawie 2/3 z miliona stron www uznawanych za najpopularniejsze na świecie. I wszystko wskazuje, że ta tendencja jeszcze długo zostanie utrzymana, z racji tego, że co czwarta nowa strona lub serwis internetowy powstaje właśnie na bazie tego CMS. Co sprawia, że na tworzenie stron z użyciem WordPress decydują się zarówno relatywnie małe podmioty, jak też i duże organizacje (CNN, New York Times)? Przede wszystkim wspomniana wcześniej relatywna prostota obsługi. Interfejs nie wymaga do poprawnej, podstawowej obsługi umiejętności kodowania, a publikowanie czy edycję treści po stworzeniu serwisu można powierzyć każdej osobie, która przejdzie kilkugodzinne szkolenie z najważniejszych funkcji.

Szablony stron i pozycjonowanie WordPress

WordPress jest rozwiązaniem stworzonym na bazie open source, zatem korzystanie z niego nie wymaga ponoszenia żadnych wydatków na licencje, subskrypcje itd. Tworzenie stron staje się tańsze, a dostępne szablony WordPress umożliwiają znaczne skrócenie w czasie całego procesu.
Powstało wiele firm wyspecjalizowanych w ich tworzeniu, więc wybór jest ogromny, a wykorzystanie szablony przy tworzeniu strony organizacji czy brandu nie odbędzie się ze stratą dla jej unikalności.

Wielość modułów, opcji konfiguracji i dostosowania pozwalają osiągnąć nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny dla użytkownika efekt. Podobnie jak tworzenie, także i pozycjonowanie WordPress przyniesie zadowalające efekty, zwłaszcza w rękach osób kompetentnych i doświadczonych w tej materii. Kluczowe parametry stron oraz ich zawartości można utrzymywać pod stałą kontrolą i poprawiać w miarę postępu prac nad rozwojem serwisu, co w dłuższym okresie czasu przekłada się na lepszą pozycję stron w wynikach wyszukiwania.